fbpx
Radar Varia

Niespodziewanie wyprzedza Cię samochód kiedy jedziesz na rowerze? Przestraszył Cię? Przydałby się radar, bo nie było go słychać? Każdy z nas nie raz i nie dwa miał taką sytuację na drodze. Jest na to rozwiązanie, Garmin ma w swojej ofercie radar Varia™. Tak, naprawdę, jest urządzenie, które nas ostrzega o zbliżających się samochodach i od jakiegoś czasu go używamy. Sprawdza się bardzo dobrze. 🙂

Pierwsze koty za płoty.

Nasz pierwszy kontakt z tym urządzeniem to jazda z przypadkowo spotkanym kolarzem ponad rok temu. Jechaliśmy gdzieś w kierunku Czarnego Dunajca. Jak to kolarze, zaczęliśmy pogawędkę i Piotrek jadący obok w pewnym momencie mówi, „samochód za nami, zjadę do tyłu”. Pomyśleliśmy, qrcze, ale ma słuch. Auto nas wyprzedziło i zaczynamy znowu pogawędkę, gdzie jedziesz i takie tam. Za chwilę słychać samochód, a Piotrek mówi, „teraz są dwa auta”, a za chwilę dodaje, że jest trzecie… Zapytaliśmy o co chodzi i okazało się, że ta lampka na sztycy to nie tylko lampka ale też radar, który ostrzega przed nadjeżdżającymi z tyłu samochodami.

Piotrek opowiedział chwilę jak to działa i zaproponował, że możemy naszego Garmina również do niego podłączyć. Przy transmisji za pomocą Ant+ (cokolwiek to znaczy 😉 ) może być sparowany z kilkoma odbiornikami. Tak też zrobiliśmy, od tej chwili już był zupełnie inny komfort rozmowy, oboje wiedzieliśmy kiedy zbliża się samochód.

Mamy go!

Co było do przewidzenia, po niedługim czasie staliśmy się również posiadaczami tego gadżetu. 🙂

Chcąc napisać o tym jak to wszystko działa wystarczy jedno słowo – kapitalnie!

Urządzeniu nie możemy wierzyć w 100% i to nie dlatego, że pokazuje złe informacje. To co widzimy na ekranie naszego komputerka rowerowego jest fantastyczne. Kiedy samochód ma do nas jakieś 150 metrów to usłyszymy sygnał dzwiękowy i na ekranie po prawej stronie pojawi się kropka. W zależności od tego z jaką prędkością jedzie samochód to będzie ona pomarańczowa  (wolno) lub czerwona (szybko). Według nas, samochody, które jadą ponad 60 km/h są na czerwonym tle, jednak jest to odczucie subiektywne. Każda kropka na komputerku sygnalizuje jeden pojazd, tak więc można mniej więcej ocenić ile aut będzie nas jeszcze wyprzedzać.

Na co należy zwrócić uwagę.

Jeżeli dogania nas samochód ciężarowy lub bus, to samochód osobowy, który jedzie za nim blisko nie zostanie zauważony przez radar. W sumie nic dziwnego, jakbyśmy odwrócili głowę, to też byśmy go nie widzieli. Drugi wyjątek, który zauważyliśmy, auto jadące za nami skręca w bok lub zatrzymuje się to znika z radaru i to jest OK. Jednak kiedy jedzie za nami z tą sama prędkością to również nie będzie go widać na radarze. Radar ostrzega nas tylko o samochodach ZBLIŻAJĄCYCH się do nas. Na początku kilka razy na zjeździe, gdzie szum powietrza zagłusza silnik samochodu i nie wiedzieliśmy, że jest za nami auto zostaliśmy zaskoczeni przez nagle wyprzedzający pojazd. Co ciekawe, jak będzie się do nas zbliżać dosyć szybko inny kolarz, to też komputerek będzie to sygnalizować, jednak mówimy o dużo mniejszej odległości, pewnie koło 20, do 30 metrów. Podobnie sytuacja wygląda z motocyklami, jednak one zazwyczaj (niestety) są bardzo głośne i słychać je z odległości kilkuset metrów.

Dodatkowa rzecz, która zwiększa bezpieczeństwo?

Jeszcze jedna dodatkowa funkcja radaru, kiedy zbliża się z tyłu samochód, to zmienia intensywności i częstotliwość mrugania tylnej lampki. Związana jest z tym bardzo ciekawa rzecz, odkąd jeździmy z radarem, to samochody częściej wyprzedzają nas w bezpiecznej odlegości. Rzadziej, jadący z tyłu próbują wyprzedzać na trzeciego. Tak więc komfort jazdy zdecydowania się poprawił. Czyżby czują respekt do mrugającej lampki? 😉 Można mieć również włączone światło stałe, jednak biorąc pod uwagę powyższe to chyba nie warto używać tej opcji.

Radar Varia czy warto…

Rowerowy radar Varia od Garmin nie jest tani, na stronie producenta ceny zaczynają się od 199 EUR (299 z dodatkowym wyświetlaczem). Jednak chodzi o naszym bezpieczeństwo i według nas warto zainwestować te pieniądze w radar, zamiast jakichś innych gadżetów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.