fbpx
Widok Na Tatry - Szczyrbskie Jezioro

Biegówki i Szczyrbskie Jezioro, to będzie nasza subiektywna ocena. Jak pewnie wiecie w Zakopanem na nartach biegowych nie ma za bardzo gdzie poszaleć. Jest trasa na terenie COS, jednak po pierwsze trudna technicznie, po drugi wąska i co z tym idzie łatwo przeszkodzić w treningu zawodnikom. Kiedyś była robiona trasa od hotelu Nosalowy Dwór w kierunku Olczy, około 5 km, dobrze przygotowanej trasy, niestety od kilku lat to tylko wspomnienie. Jest trasa w Kościelisku, jednak to nie Zakopane i o tym w osobnym wpisie.

Tak więc biegacze narciarscy muszą się wybrać gdzieś poza miasto. Opcji jest conajmniej kilka, teraz chcemy napisać o Słowacji i Szczyrbskim Jeziorze, które zrobiło na nas wrażenie w zeszłym rok. Mieliśmy okazję rozpocząć ostatni sezon właśnie tam i później jeszcze kilka razy na niej biegać. Ciekawostką jest to, że również wiele grup sportowych z Zakopanego przyjeżdża właśnie tam trenować mimo długiego dojazdu.

Dojazd z Zakopanego

Dojazd jest bardzo prosty, z Zakopanego kierujemy się do przejścia granicznego Łysa Polana, a następnie jedziemy w kierunku Popradu drogą nr 66. Na końcu miejscowości Tatranská Kotlina skręcamy w prawo na drogę nr 537. Przejeżdżamy przez Tatrzańską Łomnicę skąd można wyjechać kolejką na Łomnicę, następnie Stary Smokowiec i po mniej więcej 70-ciu kilometrach skręcimy na pierwszym większym skrzyżowaniu w prawo. Jeżeli po lewej stronie zobaczycie duży parking i zaczniecie zjazd, to znak, że trzeba zawrócić. Właśnie minęliście skręt do Szyrbskiego Jeziora. Cała podróż powinna nam zająć od półtorej do dwóch godzin. Wszystko zależy od ruchu na Łysej Polanie, to tutaj właśnie parkują samochody osób udających się do Morskiego Oka, kiedy Palenica Białczańska jest pełna.

Na miejscu nie ma problemu z parkowaniem, jest kilka miejsc gdzie można stanąć i bardzo sprawna obsługa, która kieruje nas na wolne miejsca. Darmowy parking jest z pewnością dużym plusem, biorąc po uwagę to, że w Zakopanem prawie wszędzie się płaci. W zależności od pory dnia i sezonu, do tras będziemy mieć blisko albo daleko. 😉

Dotarcie do tras, serwis i opłaty

Po zaparkowaniu udajemy się w kierunku wyciągu narciarskich, bez obaw, nie będziemy stać w kolejkach, idziemy na biegówki. 🙂 Na trasy można wejść albo przy stadionie biegowym, który jest koło skoczni narciarskiej czy też zaraz za skrętem do hotelu Patria, gdzie dochodzi trasa dla początkujących narciarzy. Na stadionie jest namiot w którym możemy się przebrać. Są w nim zamykane szafki w których możemy zostawić swoje rzeczy. Można też się napić herbaty albo coś zjeść. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz serwis. Osoby, które nie potrafią biegać, a chciały by spróbować swoich sił, mogą wynająć instruktora.

Trasy są czynne od godziny 9:00 do godziny 18:00. Po godzinie 16:00 dwie pętle najbliżej stadionu od długości 1,6 i 1,8 kilometra są oświetlone. Trasy są płatne, nas osobiście dziwi tylko fakt, że opłata jest DOBROWOLNA i wynosi 2 EUR! Opłatę można uiścić w wiszących wokół stadionu skrzyneczka albo w barze. Wszystkie informacje na temat cen oraz kamery z tras są na stronie internetowej. Są też linki do różnych prognoz pogody i dla pasjonatów meteorologii, historyczne informacje na temat temperatury, ciśnienia czy wiatru. 😉 No i oczywiście mapki tras.

Trasy

Trasą pod względem różnorodności czy ilości jest bardzo daleko do tego co możemy zastać w górach Izerskich. Mamy do dyspozycji dwie trasy oznaczone kolorem zielonym, jedna w kierunku hotelu Patria, a druga dziecięca na samym stadionie. Jest pętla sprinterska, na której odbywają się liczne zawody. Pozostałe trasy są wariacjami dużej pętli, która prowadzi w dolinie Furkotnej. Trasa żółta, najkrótsza, która nazywa się Andelowa ma około 2 km, kolejna to trasa nazwana Ślepą trasą, ma 2,5 kilometra. Najdłuższa pętla biegnąca już do doliny to 5 kilometrów i można ją skrócić w dwóch miejscach, wtedy mamy pętle 3,5 kilometra lub 4 kilometry. Dla osób, które chcą zrobić sobie dłużej pobiegać jest to całkiem fajne rozwiązanie, ponieważ, można układać sobie różne kombinacje tras. Tak, tak, w porównaniu z Jakuszycami to i tak nuda. 🙂 Jednak jak porównamy to chociażby z COS w Zakopanem to juz inna rozmowa. 🙂

Szczyrbskie Jezioro – podbieg w dolinie

Trasy, za każdym razem jak byliśmy, były super przygotowane. Dodatkowo w wielu miejscach po prawej stronie były założone podwójne tory do klasyka. Pozostała część dobrze ubita, tak więc osoby biegające łyżwą nie miały problemów. Trasy oprócz zielonej w kierunku południowym są bardzo szeroki i nie ma problemów z wyprzedzaniem. Trasy nie są jednak bardzo łatwe o czym należy pamiętać. Nie mam co prawda karkołomnych zjazdów i bardzo stromych podbiegów, jednak nie jest to trasa Spacerowa do Orla.

Rozgrzewka

Zanim wyruszymy do doliny warto zrobić małą rozgrzewkę na zielonej trasie. Można też się „pokręcić” na stadionie, żeby nas nie „przytkało” na pierwszym podbiegu. Później już tak naprawdę nie ma żadnych dużych trudności. Mam dosyć łagodne podbiegi i długie zjazdy, trzeba jednak uważać dojeżdżając do stadionu. Pod koniec jest ostry zakręt w lewo jeżeli narty są dobrze posmarowane,  można tam naprawdę szybko jechać. Ostania trudność to zakręt o 180 stopni na wybiegu skoczni. Poźniej już wracamy na stadion. Możemy ruszyć na kolejną pętle albo spokojnie usiąść w namiocie wypić herbatę i pomyśleć nad kolejnymi eskapadami narciarskimi.

Biegówki i Szczyrbskie Jezioro – subiektywna ocena

Nam się trasy podobają, mimo, że nie są łatwe i nie ich zbyt wiele to są bardzo OK. Za dobrowolne 2 EUR dostajemy super przygotowane trasy i dużo większą pewność na dobre warunki śniegowe niż w Zakopanem. Jest to zasługa wysokość i system sztucznego zaśnieżania. Dodatkową atrakcją jest spacer na nartach po samym jeziorze. W słoneczny weekend z tej atrakcji korzystają tłumy ludzi. 🙂 Na miejscu też nie brakuje miejsc gdzie można nocować lub coś zjeść. W sumie taka mała namiastka tego co można spotkać w miejscowościach górskich w Alpach czy Dolomitach.

Szczyrbskie Jezioro – tłumy

Szczyrbskie Jezioro – skocznia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.